Hlavní strana

From Infoweb Moravskoslezské republiky
Jump to navigation Jump to search
Moravskoslezský znak
Státní znak
Moravskoslezská vlajka
Moravskoslezská vlajka

Moravskoslezská hymna noicon

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Moravskoslezsko (oficiálně Moravskoslezská republika), je vnitrozemský mikronárod ležící ve střední Evropě. Sousedí s Českou republikou, Polskou republikou, Slovenskou republikou a Republikou Rakousko. Hlavním městem státu je Olomouc. Rozkládá se na ploše 24 553 km², současné administrativní dělení čítá 2 země, dále se člení na kraje, okresy a obce.

Moderní Moravskoslezsko bylo obnoveno až v roce 2011, v roce 2014 se otevřelo světu a vstoupilo do UMSE. Nyní je Moravskoslezsko jeden z nejvyspělejších mikronárodů ve střední Evropě.

Článek:
Obrázek:
Morava (mor. Morava, slz. Morawyo) je geografická oblast ve střední Evropě. Označuje prostor obývaný Moravany. V dnešní době na území Moravy existuje mikronárod Moravskoslezská republika, který sestává ze zemí Moravy a Slezska.
Duhová mapa MR.png
Duhová mapa Moravskoslezska - v MSR platí manželství pro všechny
Sídlo:
Biografie:
Olomouc (mor. Holomóc, slz. Olmic, něm. Olmütz) je hlavní a rozlohou i počtem obyvatel největší město Moravskoslezska. Podle statistického úřadu tu v roce 2018 žilo 131 282 obyvatel.

Nachází se uprostřed Hornomoravského úvalu. Ve městě dochází k soutoku Moravy a Bystřice. Nachází se uprostřed Moravskoslezska, což z něj dělá přirozené centrum celého regionu.

Je sídlem vlády, parlamentu, Severomoravského kraje, jako i vícerých divadel, muzeí, galerií, univerzit a dalších institucí.

Dominantou města je katedrála sv. Václava a Olomoucký hrad. Mezi moderními stavbami je nejvýraznější budova Galerie Šantovky. V historickém centru je vyhlášena památková rezervace. V městské části Dolany se nachází zřícenina kartouzského kláštera.

Šablona:Úvodní strana/Biografie
Historie a společnost:
Věda a kultura:
Šablona:Úvodní strana/Historie a společnost Šablona:Úvodní strana/Věda a kultura
Geografie:
Města:
Šablona:Úvodní strana/Geografie Šablona:Úvodní strana/Města
Nejlepší články:
Příbuzné portály:
Informace:
Šablona:Úvodní strana/Nejlepší články Šablona:Úvodní strana/Příbuzné Šablona:Úvodní strana/Informace